Bilance roku

Rok 2010, i když není ještě zcela u konce, si osobně troufám hodnotit jako dosti úspěšný. Včetně jedné fenky, kterou předáme "pod stromeček", jsme vycvičili a předali celkem devět pomocníků. Sedm z nich jsou psi vodící a dva jsou psi asistenční.
Z asistenčních psů se stala jedna fenka opravdovou asistentkou k vozíčku pro desetiletého chlapce postiženého nejtěžší formou progresívní svalové atrofie. Druhá fenka slouží patnáctileté dívce, která trpí kombinovaným postižením, ale je schopná fenku povelovat a zvládat péči o ni.
Jeden vodící pejsek šel k mladé slečně s těžkým kombinovaným handicapem - slečna nevidí a velmi špatně po DMO i chodí. Pejsek slouží v nelehkém terénu Prahy jako pes vodící i opěrný. Má speciální vodič.
Leckteří naši absolventi šli již do zkušených rukou: Jedna fenka je již třetím vodícím psem své paní. Jeden pejsek je druhým pomocníkem svého pána a další hotová psí studentka je druhou vodící fenkou svého pána.
Ostatní šli do laskavých rukou páníčků nováčků.

Osobně mě velmi těší a naplňuje pocitem uspokojení, že osm z letošních devíti předaných psů jsou psi z našeho vlastního odchovu. Vypiplali jsme si je od miminek a dobře znali už jejich rodiče. Je to dlouhý a náročný proces, ale vyplácí se. Koupeného dospělého psa člověk nikdy už tak nepozná a nedá to člověku tolik pocitu dobře vykonané práce. Alespoň já to tak cítím.