Aktuality - Obecné

 • Symbolické výročí

  Publikováno: 23. 08. 2018

  Autor: Helena Nerglová


  Naše rodiná výcviková škola má nyní v srpnu 2018 malé výročí - v Holicích u Pardubic předáváme našeho stého vodícího psa.


 • 2011 - Daniel

  Publikováno: 01. 01. 2012

  Autor: Helena Nerglová


  Mnohokrát děkujeme všem dárcům za zaslání finančního příspěvku na účel výcviku asistenční Gájy pro chlapce Dana Úporského z Dobřan u Plzně. Finanční obnos je již dostatečný a mockrát děkujeme za Daníka a jeho maminku.

  Daniel


 • Mezinárodní federace vodících psů

  Publikováno: 11. 11. 2010

  Autor: Helena Nerglová


  Od ledna roku 2011 splní naše výcviková škola i poslední podmínku, aby se mohla stát členem mezinárodní organizace IGDF. V průběhu roku se tedy o to nejspíš pokusíme, i když vysoké poplatky plynoucí do Anglie nás trochu odrazují. Tak uvidíme, většina věcí má svůj rub i líc.


 • Nový způsob určování displasie

  Publikováno: 11. 11. 2010

  Autor: Helena Nerglová


  Od září tohoto roku jsme začali v ortopedických záležitostech spolupracovat s panem MVDr. Lukášem Duchkem. Doktor Duchek je vynikající odborník, velice uznávaný, a je oficiálním hodnotitelem DKK mnoha plemen.
  Doktor Duchek je velkým zastáncem jiného postupu vyšetření budoucích pracovních psů. Již ve věku čtyř měsíců je schopen určit, zdali zvíře bude dysplasie kyčlí prosté, tedy naprosto zdravé, anebo se u něj může dysplasie vyvinout a je potřeba udělat snadný operativní zákrok, aby byl pejsek zdravý, či se dozajista vyvine a pejska je lépe umístit jako psíka rodinného a dopřát mu klidný teplý domov bez pracovního nasazení.
  Pan doktor Duchek používá tzv. metodu PennHIP vyvinutou v USA na Pennsylvánské univerzitě a je to metoda daleko dokonalejší, než je zatím používaná do chovů např. v naší zemi. Jedině pes, který projde touto rentgenovou metodou a je ohodnocen jako dysplasie prostý, zústane bez dysplasie i nadále. Pes, který je v jednom roce věku uznán jako "nulový" obyčejnou RTG metodou používanou běžně u nás, může mít už klidně za rok i těžší dysplasii se všemi důsledky.
  Koho toto zaujalo, nechť se informuje o této metodě.


 • Bilance roku

  Publikováno: 11. 11. 2010

  Autor: Helena Nerglová


  Rok 2010, i když není ještě zcela u konce, si osobně troufám hodnotit jako dosti úspěšný. Včetně jedné fenky, kterou předáme "pod stromeček", jsme vycvičili a předali celkem devět pomocníků. Sedm z nich jsou psi vodící a dva jsou psi asistenční.
  Z asistenčních psů se stala jedna fenka opravdovou asistentkou k vozíčku pro desetiletého chlapce postiženého nejtěžší formou progresívní svalové atrofie. Druhá fenka slouží patnáctileté dívce, která trpí kombinovaným postižením, ale je schopná fenku povelovat a zvládat péči o ni.
  Jeden vodící pejsek šel k mladé slečně s těžkým kombinovaným handicapem - slečna nevidí a velmi špatně po DMO i chodí. Pejsek slouží v nelehkém terénu Prahy jako pes vodící i opěrný. Má speciální vodič.
  Leckteří naši absolventi šli již do zkušených rukou: Jedna fenka je již třetím vodícím psem své paní. Jeden pejsek je druhým pomocníkem svého pána a další hotová psí studentka je druhou vodící fenkou svého pána.
  Ostatní šli do laskavých rukou páníčků nováčků.

  Osobně mě velmi těší a naplňuje pocitem uspokojení, že osm z letošních devíti předaných psů jsou psi z našeho vlastního odchovu. Vypiplali jsme si je od miminek a dobře znali už jejich rodiče. Je to dlouhý a náročný proces, ale vyplácí se. Koupeného dospělého psa člověk nikdy už tak nepozná a nedá to člověku tolik pocitu dobře vykonané práce. Alespoň já to tak cítím.


 • Přednášíme na zemědělské univerzitě

  Publikováno: 11. 11. 2010

  Autor: Helena Nerglová


  Na začátku tohoto školního roku jsme byli poctěni zájmem Zemědělské univerzity o spolupráci s naším výcvikovým střediskem.
  Pro nezasvěcené: Na Zemědělské univerzitě se momentálně rozjíždí speciální obor, a to právě obor kynologie. Jedním z předmětů jsou také vodící a asistenční psi. Studenti mají nejen povinné přednášky, ale i cvičení z těchto předmětů. Tudíž momentálně jsme docela vytížení i přípravou a výukou studentů. Těší nás, že na univerzitu s námi docházejí i naši čtyřnozí svěřenci, a to jak pejsani, kteří již něco umějí, tak štěnda v různém věku, na kterých se studenti snaží pochopit leckteré zákonitosti etologie a principů výcviku.
  Univerzitě za příležitost k této práci děkujeme. Velmi si vážíme důvěry, kterou nám dala.

Zobrazuje se novinek na jedné stránce 

Zvolit kategorii